Mobil Uyumlu Web Sitesi Neden Önemlidir?

Mobil Uyumlu Web Sitesi Neden Önemlidir?

İnsanların interneti kullanmaya başlaması yakın geçmişte olmasına rağmen çok hızlı bir gelişim elde edilmiş ve internet hayatın en önemli parçalarından biri haline gelmiştir. Bu süreçte de tüm dünyada olduğu gibi Antalya web tasarım konusunda da kentimizde hızlı bir gelişim elde edilmiş ve bugün her marka ya da firma internet dünyasında yer almayı başarmıştır.

Günümüze kadar gelişen yapısı ve kullanım özellikleri ile birlikte internet bugün her an elimizde ve cebimizde bulan telefonlara kadar ulaşmıştır. Yani bugün herhangi bir sayfadan online alışveriş yapmak, bankacılık işlemleri gerçekleştirmek, haberlere ulaşmak veya herhangi bir bilgiye ulaşmak için cep telefonu üzerinden internet kullanılabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında da profesyonel web tasarım içerisinde en önemli noktalardan birisi mobil uyumun sağlanması olmuştur.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nedir?

Mobil uyumlu web sitesi temel olarak bir web sayfasının akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlarda sorunsuz bir şekilde kullanılabilen formatıdır. Yani düşünün ki tasarımı gerçekleştirilen bir web sayfası bilgisayar tarayıcılarında kolaylıkla okunabilir, kullanılabilir ve görülebilir bir yapıya sahip olurken, günümüzde mutlaka mobil cihazlarda da aynı yapıya sahip olmalıdır.

Günümüzün mutlak kullanım yapısına sahip olan akıllı telefon ve tabletler düşünüldüğünde özellikle bir marka, işletme veya firmanın mutlaka mobil uyumlu web sitesi sahibi olması gerekir. Bu açıdan da Antalya web tasarım hizmetlerinde her zaman bu konuya dikkat edilerek hizmet verilir. Mobil uyumlu bir sayfa özellikle günümüzde e-ticaret alışkanlıkları göz önünde bulundurulduğunda çok daha önemli bir hale de gelmiştir.

 

 

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Bir web sayfasına sahip olmanız bugün hangi sektörde veya hangi konumda yer alırsanız, alın çok büyük bir öneme sahiptir. Aslında farklı bir noktadan bakıldığında bugün internet dünyasında yer almak için sosyal medyada bulunmak da çok önemli görülse de her koşulda bir web sayfası sahibi olmak da gerekir. Bu nedenle de Antalya web tasarım şirketleri her zaman bu üç noktayı göz önünde bulundurarak, profesyonel bir web sayfası, mobil uyumlu bir sayfa ve sosyal medya kullanımını bir araya getirmeyi planlar.

Bir web sayfasının hem mobil uyumlu hem de sosyal medya ile uyumlu olması düşünüldüğünde de mobil uyumlu web sitesi belirli özelliklere sahip olmalıdır. Örneğin akıllı cihazlarda internet kullanımında insanların en fazla önem verdiği nokta hızlı kullanımdır. Bu açıdan da mobil uyumlu bir sayfa mutlaka yüksek hızlı olmalıdır. Bu açıdan internet sitesi kurma aşamasında iyi bir hosting seçimi yapılmalı ve sayfa tasarımı duyarlı yani pratik yapılı olmalıdır.

Mobil uyumlu sayfalara bakıldığında en önemli özelliklerinin arasında akıllı cihazların ekran boyutlarına uyumlu olarak pratik bir şekilde okunabilir ve kullanılabilir olmasıdır. Çünkü sayfa mobil uyumlu olmadığında sayfada bulunan yazılar ve görseller sayfanın dışına taşacak ve incelenmesi, okunması ya da görülmesi çok zor olacaktır. Benzer şekilde sayfanın menü yerleşimleri ve kullanımları da mobil cihazların ekran alanı ile uyumlu olmalıdır.

Bildiğiniz üzere mobil cihazlar kullanılırken yatay kullanım da çok sık tercih edildiği için mobil uyumlu sayfa mutlaka hem dikey hem yatay telefon kullanımında aynı görsel kaliteye sahip olmalıdır. Farklı bir ayrıntıya bakıldığında Android cihazlarda yakın zamanda bitecek olmasına rağmen hala flash desteği bulunması, fakat Apple cihazlarda flash desteği olmaması gibi ayrıntılar düşünülerek, kurumsal internet sitesi tasarımlarında flash kullanımları olmamalıdır.

Bir web sayfası içerisinde mutlaka kullanımı daha iyi bir hale getirebilmek için Antalya web tasarım firmaları arasında yer alan firmamız tarafından da yeterli düzeyde metinler, görseller videolar ve paylaşımlar yer alır. Fakat mobil sayfalarda bu içeriklerin kapasitesine ve boyutlarına her zaman dikkat etmek gerekir. Doğru boyutlarda ve doğru miktarda içerikler sayfanın yüklenmesini yavaşlatmadan hızlı ve pratik kullanıma sürdürür.

Yorum Yap